Rozmarýnový med: lahodná chuť a blahodárné účinky pro vaše zdraví

Rozmarýnový med (též med z rozmarýnového květu) je jednodruhový včelí med, který včely vyrábějí z nektaru aromatické středomořské byliny rozmarýnu. Patří mezi delikatesy světa medu – je poměrně vzácný a vyhledávaný, protože rozmarýn kvete jen krátce v roce a včelaři za ním často putují do oblastí jeho výskytu (zejména Španělska, Francie či Itálie). Díky původu z rozmarýnových květů má tento med unikátní vlastnosti, které si získávají oblibu gurmánů i příznivců zdravé výživy. V tomto článku se blíže podíváme na rozmarýnový med – jeho chuť, účinky na lidský organismus, vlastnosti a výhody konzumace. Také poradíme, jaké je doporučené dávkování, srovnáme ho s jinými druhy medu a zmíníme vědecké studie potvrzující jeho přínosy pro zdraví.

    

Chuť a vlastnosti rozmarýnového medu

Chuť rozmarýnového medu je obecně velmi jemná, příjemně sladká a obsahuje lehké květinové tóny. Díky nektaru z rozmarýnu můžeme v chuti a vůni někdy rozpoznat i balzámové či bylinné náznaky, které připomínají samotnou bylinku rozmarýn (Rozmarýnový med z Provence).

Pravý rozmarýnový med bývá světlý a relativně hustý. Čast zůstává déle tekutý (pomaleji krystalizuje) díky vyššímu podílu fruktózy. Pokud však zcukernatí (zkrystalizuje), je to známka kvality a přirozený jev – stačí jej před konzumací mírně zahřát ve vodní lázni do ~45 °C, aby se opět rozpustil. Tím si zachová všechny cenné látky. Rozmarýnový med je považován za bohatý nutriční zdroj.  Stejně jako jiné kvalitní medy obsahuje směs přírodních cukrů (především fruktózu a glukózu), vodu, malé množství pylu a řadu vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Zajímavostí je vyšší obsah stopového prvku lithia, které pochází z rozmarýnových rostlin – i tato drobná minerální příměs může přispívat k některým pozitivním účinkům (lithium se využívá v léčbě určitých psychických poruch a podporuje mozkové funkce).¹ Rozmarýnový med rovněž obsahuje flavonoidy a další antioxidanty pocházející z nektaru rozmarýnu, díky nimž pomáhá chránit buňky před škodlivými volnými radikály a působí protizánětlivě

     

Tento med má přírodní antiseptické a antibakteriální účinky, dané jak vlastnostmi medu obecně (nízká vodnost a pH, přítomnost enzymů tvořících peroxid vodíku apod.), tak specifickými látkami z rozmarýnu.¹  I proto se rozmarýnový med tradičně využívá nejen vnitřně, ale i zevně – například v kosmetice pro hydrataci a výživu pokožky nebo k urychlení hojení drobných ran (med vytváří ochranný film a brání množení mikrobů).² Jeho vůně je jemně bylinná, takže je oblíbený i v aromaterapii a při výrobě přírodní kosmetiky (balzámy na rty, pleťové masky apod.). 

Tento med také podporuje dýchací cesty. Jako většina kvalitních medů má i rozmarýnový med zklidňující účinky při kašli a nachlazení. Navíc díky lehce balzámovému aromatu a protizánětlivým látkám z rozmarýnu působí expektoračně – uvolňuje hleny a usnadňuje dýchání při zánětech průdušek a nachlazení.¹ Tradičně se přidává do bylinkových čajů (např. heřmánkového nebo tymiánového), aby ulevil při kašli, rýmě či astmatických potížích. 

Shrnuto a podtrženo, rozmarýnový med působí v těle harmonizačně a posiluje celkovou vitalitu. Spojuje v sobě léčivé vlastnosti medu a bylinky rozmarýnu, takže představuje skvělý přírodní prostředek pro podporu zdraví v mnoha směrech.


Účinky rozmarýnového medu na lidský organismus      

Díky kombinaci účinných látek z medu a rozmarýnu má tento med řadu příznivých účinků na lidský organismus. Působí komplexně – od trávicí soustavy, přes nervový systém až po imunitu. Níže uvádíme hlavní oblasti, kde rozmarýnový med prospívá zdraví:

1) Podpora trávení: Rozmarýnový med je známý tím, že ulehčuje trávení. Dokáže ochránit žaludek a zmírnit pálení žáhy či nadýmání – už jedna lžička po těžkém jídle výrazně napomůže lepšímu trávení a omezuje překyselení a plynatost.³ Celkově rozmarýn stimuluje tvorbu trávicích enzymů a med navíc obsahuje prebiotické látky, které prospívají střevní mikroflóře.

2) Protizánětlivé a antimikrobiální působení: Díky antioxidantům a enzymům působí rozmarýnový med protizánětlivě v těle – pomáhá snižovat záněty například u artritidy či revmatismu.³ Také přirozeně bojuje proti bakteriím a virům, čímž podporuje imunitní systém. Bylo vědecky prokázáno, že některé složky medu (vysoký osmotický tlak, nízké pH, peroxid vodíku) zabraňují množení škodlivých mikrobů.¹ Rozmarýnový med tak může posloužit jako přírodní antiseptikum – například při bolestí v krku či na drobné ranky.

3) Podpora dýchacích cest: Jako většina kvalitních medů má i rozmarýnový med zklidňující účinky při kašli a nachlazení. Navíc díky lehce balzámovému aromatu a protizánětlivým látkám z rozmarýnu působí expektoračně – uvolňuje hleny a usnadňuje dýchání při zánětech průdušek a nachlazení.¹ Tradičně se přidává do bylinkových čajů (např. heřmánkového nebo tymiánového), aby ulevil při kašli, rýmě či astmatických potížích.

4) Srdeční a oběhová soustava: Rozmarýnový med je často doporučován i pro podporu srdce a krevního oběhu. Pomáhá zlepšovat cirkulaci krve a díky rozmarýnu může lehce snižovat vysoký krevní tlak.³ Obsah antioxidantů zase chrání cévy před poškozením. Některé zdroje uvádějí, že je vhodný při kardiovaskulárních onemocněních jako podpůrný prostředek² – samozřejmě jako doplněk zdravé životosprávy, ne náhrada léků. Celkově přispívá k pročištění krevního oběhu a udržení pružných cév.

5) Nervová soustava a mozek: Unikátní vlastností rozmarýnového medu je jeho stimulující efekt na nervovou soustavu. Rozmarýn byl od starověku ceněn jako bylina podporující paměť a koncentraci – a pravidelná konzumace medu z rozmarýnu může napomáhat lepším kognitivním funkcím. Díky obsaženému lithiu a antioxidantům působí příznivě na mozek, zlepšuje náladu a bystří mysl.¹ Některé studie dokonce naznačují, že látky v rozmarýnu mohou zmírnit příznaky stařecké demence a Alzheimerovy choroby.¹ ³ Další výzkum zjistil, že rozmarýn má neuroprotektivní účinky – dokáže chránit mozkové buňky při mozkové příhodě a urychlit zotavení po ní.¹ Přestože rozmarýnový med není lék, tyto poznatky podporují jeho tradiční pověst „medu na paměť“.



Výhody konzumace rozmarýnového medu

Díky výše zmíněným účinkům přináší pravidelné užívání rozmarýnového medu řadu konkrétních výhod. Níže uvádíme nejdůležitější výhody konzumace rozmarýnového medu a situace, kdy vám může pomoci:

1) Lepší trávení a zažívání: Pokud trpíte na těžko stravitelné obědy či večeře, může vám rozmarýnový med ulevit. Stačí si dát lžičku po jídle a med podpoří trávení, omezí nadýmání a překyselení žaludku.³ Je to taková přírodní „tečka“ po jídle, která navíc uspokojí chuť na sladké zdravějším způsobem než dezert.

2) Podpora paměti a koncentrace: Pro studenty, duševně pracující nebo seniory je rozmarýnový med zajímavým doplňkem stravy. Zlepšuje paměť a pozornost – již ve starověku byl rozmarýn symbolem paměti. Dnes víme, že rozmarýnový med díky obsaženým látkám může pozitivně ovlivnit mozkové funkce a dokonce zmírňovat projevy demence.¹ Lžička medu ráno do čaje či jogurtu tak může nastartovat váš mozek do nového dne.

3) Pomoc při nachlazení: Tradiční využití rozmarýnového medu je při nachlazení, kašli a chřipce. Med uklidňuje podrážděné sliznice krku a působí antisepticky, rozmarýn zase uvolňuje dýchací cesty. Kombinace obojího pomáhá při kašli, zánětu průdušek i rýmě – stačí si dát lžičku do bylinného čaje (např. lipového nebo mateřídouškového) před spaním. Mnozí včelaři vyrábějí také léčivá sirupy z rozmarýnového medu, které se užívají při kašli u dětí i dospělých. 

4) Přírodní podpora srdce a krevního tlaku: Pokud vás trápí vysoký krevní tlak nebo slabý krevní oběh, zařaďte rozmarýnový med do jídelníčku. Pomáhá regulovat krevní tlak a zlepšuje prokrvení těla.³ Samozřejmě nenahrazuje léky na tlak, ale jako preventivní podpůrný prostředek je velmi vhodný. Na rozdíl od rafinovaného cukru nezatěžuje organismus prudkými výkyvy glykemie a dodá energii postupně. Navíc jeho antioxidanty chrání srdce a cévy před poškozením volnými radikály.

5) Zklidnění nervů a lepší spánek: Díky lehce uklidňujícím účinkům rozmarýnu může tento med zmírňovat nervozitu a stres. Večer v teplém mléce nebo bylinkovém čaji navodí klidnější spánek. Není sice tak sedativní jako meduňkový med, ale přesto přispívá k psychické pohodě. Někteří lidé ho užívají při bolestech hlavy z napětí nebo migréně – lžička medu s pár kapkami rozmarýnové tinktury je osvědčený domácí recept.

Srovnání s jinými druhy medu:

Každý druh medu má své specifické vlastnosti a účinky. Jak si vede rozmarýnový med ve srovnání s jinými oblíbenými medy? Zde je malé srovnání:

  • Akátový vs. rozmarýnový med: Rozmarýnový med je oproti akátovému chuťově výraznější (bylinné tóny) a nemusí zůstat tekutý tak dlouho. Na druhou stranu nabízí více zdravotních účinků (podpora trávení, paměti apod.), které akátový med v takové míře nemá. 

  • Lipový vs. rozmarýnový med:  Rozmarýnový med je oproti lipovému méně aromatický (vůně rozmarýnu je jemnější než lípy) a účinkuje více na trávení než na pocení. Zatímco lipový med je skvělý při chřipce a zklidňuje organismus, rozmarýnový stimuluje – povzbuzuje trávení, krevní oběh a nervy. Pro nachlazení je účinnější lipový, pro paměť a žaludek zase rozmarýnový

  • Lesní (medovicový) vs. rozmarýnový med: Rozmarýnový med je světlý a jemný​, s lehčí chutí oproti medovicovému medu. I on má zdravotní přínosy, ale v jiných oblastech – spíše pomůže se zažíváním a vitalitou, kdežto lesní med posiluje hlavně obranyschopnost


Doporučené dávkování

I když je rozmarýnový med zdraví prospěšný, stále jde primárně o cukr přírodního původu. Proto je vhodné dodržovat umírněné dávkování. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka jsou zhruba 1–2 čajové lžičky (cca 10–20 g) denně. Mnoho zdrojů uvádí, že jedna lžíce denně zcela postačí k využití pozitivních účinků na zdraví.² Toto množství zároveň nepředstavuje nadměrný přísun cukru. Ideální je konzumovat med ráno nalačno (rozpuštěný ve vlažné vodě s citronem) nebo večer před spaním v teplém nápoji pro uklidnění.

Pár tipů k užívání rozmarýnového medu:
1) Nerozpouštějte med v příliš horkých tekutinách. Pokud si dáváte med do čaje, počkejte, až čaj zchladne pod ~40 °C. Vyšší teploty ničí enzymy a citlivé látky v medu.
2) Skladujte med správně: Ideálně v temnu a při teplotě do 20 °C, v dobře uzavřené sklenici. Zabráníte tak ztrátě aroma a navlhnutí medu.
3) Nevhodný pro malé děti: Stejně jako ostatní medy není rozmarýnový med vhodný pro děti do 1 roku věku (kvůli riziku botulotoxinu pro kojence). Starší děti a dospělí ho mohou užívat bez obav.
4) Konzultujte při alergii: Pokud máte alergii na pyl či včelí produkty, konzultujte užívání s lékařem. 

Kde kvalitní rozmarýnový med sehnat?

Rozmarýnový med nepatří mezi zcela běžné medy v každém obchodě, ale lze ho sehnat ve specializovaných prodejnách, na farmářských trzích nebo v e-shopech s medem. Důležité je vybírat ověřený zdroj – aby šlo skutečně o čistý med z rozmarýnových květů a ideálně nepasterizovaný (raw) med, který si zachoval všechny enzymy a živiny.

Vyzkoušejte španělský rozmarýnový med z nabídky Bzukot.cz. Jde o 100% přírodní jednodruhový med dovezený přímo ze Španělska, kde včely sbírají nektar na rozkvetlých rozmarýnových stráních Středomoří. Díky šetrnému zpracování si uchovává všechny blahodárné látky, vůni i chuť rozmarýnu. Tento med vyniká jemnou aromatickou chutí a podle producenta obsahuje vyšší množství lithia, což ocení zejména senioři a všichni, kdo chtějí podpořit svou paměť a nervovou soustavu. Pokud tedy chcete zažít opravdovou středomořskou lahůdku, rozmarýnový med od Bzukot.cz je skvělá volba.

 

 

Odkazy na odborné články:

1. https://honeygreen.com/rosemary-honey-benefits-uses/

2. https://jakzdrave.cz/vyziva/pozitivni-ucinky-medu-na-lidske-zdravi/